Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić govorio je na promociji knjige “Bilo jednom u Indijanapolisu”.
Pešić se tom prilikom prisetio Svetskog prvenstva u Indijanopolisu, te 2002. godine, kada je sa klupe predvodio Jugoslaviju do titule prvaka sveta.
– Reprezentacija je bila ista kao u Istanbulu. Mi nismo bili favoriti, onda se u tim svim željama ode dalje. Jednostavno pre toga smo imali nekoliko neuspeha, ali trebalo je da se stvori kontinuitet. Uspeh je postignut zahvaljujući jugoslovenskoj košarci. Mi ne smemo da se busamo u grudi da smo bili prvaci sveta pet puta, ali bilo je tu i ljudi iz drugih republika. Treba da respektujemo druge ljude koji su učestvovali u uspesima – kazao je Pešić.
Bilo je reči i o samoj generaciji, koja se tada popela na sam svetski vrh.
– To je generacija koja je produkt YUBA lige. Pobeđivali su tada i onda su odlazili u NBA, Evropu, ali su bili smo među najboljim ligama. Mi danas nemamo ligu. Imamo takvu situaciju da imamo odlične momke ali su rasli na drugim prostorima zemaljske kugle. Pred završetak ovog olimpijskog ciklusa odgovorni treba da naprave kako se ranije u Jugoslaviji to radilo. U ona vremena je produkt bio program – nastavio je on.
Na kraju je Pešić upozorio i da je trenutno stanje u srpskoj košarci jako alarmantno, te da u budućnosti nešto mora da se menja.
– Dobar program-dobar rezultat. Počinje novi olimpijski ciklus. Mi nemamo program za naredne četiri godine. Od mene niko nije tražio program, plan, pred nacrt. To ne postoji. Mi smo u katastrofalnoj situaciji što se tiče toga. Ne živi se od prošlosti već budućnosti, ova manifestacija treba da bude nagon nadležnima da spreme program – zaključuje Pešić.



