Nervirala nas je malo kad je u naše elitno društvo uvela neke mangupčiće s dubokim novčanicima i malo srebrnine, ali smo na kraju i na njih navikli, pa su nam čak postali i zanimljivi. Toliko da ste verovatno godinama u kafanskm razgovorima čuli rečenicu: Ne znam što izmišljaju toplu vodu, samo treba da prepišu format Lige šampiona, bolji ne postoji. Međutim, klubovi i Uefa su očigledno mislili drugačije. Ili bolje reći: mislili su da može bogatije, pa posle evo pune dve decenije ulazimo u poslednju sezonu u kojoj će se elitni fudbal igrati sa 32 učesnika, podeljenih u osam grupa.
Tako je bilo od sezone 2003/2004, tako će biti i u sezoni 2023/2024, ali već od leta 2024. godine – ponovo ulazimo u nepoznato. Nije čak ni do toga što će Ligu šampiona od ubuduće igrati 36 timova, koliko do takozvanog “švajcarskog sistema” u kome nema grupa, već svaki klub igra osam utakmica, po četiri kod kuće i na strani, sa žrebom izabranima protivnicima, a onda se svih timovi ređaju na jednoj, zajedničkoj tabeli.
Revolucinarni sistem zvanično će biti promovisan 17. septembra, ali već od danas počinje borba za što bolje startne pozicije, jer i ova seona odlučivaće o tome koji će devet klubova biti u onih evropskih 12 za renovirano Svetsko klupsko prvenstv koje počinje 2025. godine.
Sve će dakle biti drugačije, ali da krenemo prvo od najočiglednijeg. I dalje će na žrebu biti četiri šešira, samo sada sa devet, a ne osam klubova. I svaki učesnik će dobiti po dva rivala iz svakog šešira. Sa svakim će odigrati po jednu utakmicu. Žreb će odlučiti da li kod kuće ili na strani. U prvom šeširu biće aktuelni prvak Evrope i osam klubova sa najboljim Uefinim koeficijentom. Dakle, nema veze da li si osvojio Ligu Evrope ili si šampion Portugalije ili Holandije. Ako recimo uporedimo sa ovogodišnjim žrebom u prvom šeširu ne bi bili Sevilja, Benfika, Fajenord, pa ni Barselona ni Napoli. Jer po Uefinom koeficijentu osam najboljih u Evropi trenutno su Mančester Siti, Bajern Minhen, Real Madrid, Pari Sen Žermen, Čelsi, Liverpul, Mančester junajted i Inter. Nema veze što je Barsa u Primeri bila ispred Reala, a Napoli u Seriji A ispred Intera. No, ni to nije toliko važno, jer čak i ako si u prvom šeširu – dobićeš još dva rivala iz istog. Niko nije oslobođen obaveze.
I tri preostala šešira puniće se po klupskom koeficijentu. Računaće se plasman na kraju ove sezone, a bodovaće se poslednjih pet takmičarskih ciklusa. Isti princip, preuzet iz šahovskog sistema Švajcarske, primenjivaće se i u Ligi Evrope i u Ligi konferencije.
Prvo kolo, ono svečano, biće razvučeno na tri dana, od utorka do četvrtka, od 17. do 19. septembra. Sledećih šest biće svedena na utorak i sredu, kao što je i sada slučaj. Samo poslednje, osmo kolo, igraće se u istom danu – 29. januara.
Prvih osam na tabeli ići će direktno u osminu finala. Timovi plasirani od devetog do 24. mesta moraće u baraž. Revanš će se igrati na stadionima timova plasiranih od devete do 16. pozicije. Parovi će biti poludirigovani, dakle, nema onog; deveti ide na 24, deseti na 23, 11. tim na tabeli će protiv 22. i tako dalje… Ali, neće biti ni mnogo drugačije. Jer deveti tim na tabeli će ići na žreb, ali će moći samo na 23. ili 24. I tako dalje. Na sličan način će se odigrati i žreb za osminu finala s tim da prvi i drugi na tabeli neće moći da se sastanu do finala (Minhen, 31. maj), nešto nalik žrebu u tenisu.
Ko ispadne u baražu ili još ranije završi takmičenje tu i završava evropsku sezonu. Nema nastavka u Ligi Evrope.
U odnosu na još aktuelan sistem imaćemo dakle četiri učesnika više: umesto 32 kluba, njih 36. Da vidimo dakle koja to četiri tima upadaju. Pod broj jedan, treći na tabeli petog po snazi prvenstva Evrope. To je trenutno Holandija, mada Francuzi mogu da ih stignu. Još dva mesta dobiće zemlje koje će ove sezone ostvariti najbolje rezultate u sva tri evropska takmičenja. Dakle, u Ligi šampiona, Ligi Evrope i Ligi konferencije. Engleska ili Španija tako bi vrlo lako mogle da dobiju i petog predstavnika u eliti. Tek ovo poslednje, četvrto dodatno mesto deliće se kroz kvalifikacije. Velika promena u odnosu na dosadašnji sistem je ta što osvajač Lige Evrope (obično to bude Sevilja, ha-ha) ubuduće neće automatski biti učesnik Lige šampiona. Moraće to pravo da stekne u domaćem prvenstvu.
Tekuća sezona u Ligi šampiona biće i kvalifikaciona za Fifino Svetsko prvenstvo koje kreće od 2025. godine i na kome će, u SAD, igrati 32 ekipe. Evropa će imati devet predstavnika, a već su se kao šampioni kvalifikovali Čelsi, Real i Mančester Siti. Biće tu naravno i naredni prvak Evrope. Ako taj podvig ponove Real ili Siti (Čelsi ove sezone ne igra u Evropi), umesto osam poslednjih mesta devet viza deliće se preko Lige šampiona. To još nije potvrđeno, ali Gazeta delo Sport je u junu pisala da će Fifa u obzir uzeti samo rezultate timova u poslednje četiri sezone Lige šampiona (od 2020/2021 do 2023/2024). Po toj listi bi po trenutnom učinku uz Čelsi, Real i Siti u Ameriku išli i Bajern (84 bodova), PSŽ (66), Inter (60), Benfika (49), Juventus (47), Porto (45), Borusija Dortmund (44) i Barselona (42). S tim da Juventus neće moći da popravi plasman, jer ove sezone ne igra Ligu šampiona.