Novak Đoković je danas započeo 387. nedelju na vrhu ATP liste, poslednju pre prepuštanja trona Karlosu Alkarasu.
Samim izlaskom na rimsku šljaku, znalo se, 20-godišnji Španac preuzima mesto broj 1, ali je, valjda, svestan da mu borba sa vlasnikom 22. grend slem trofeja tek sledi. Borba za zvanje teniskog kralja. I na predstojećem Rolan Garosu, gde će obojica braniti 360 poena iz prošlogodišnjeg četvrtfinala i biti glavni favoriti (uz Nadala ako se pojavi) za osvajanje, a i kasnije na Vimbldonu i američkoj turneji.
I u slučaju da osvoji veliki turnir u Bulonjskoj šumi, Alkaras će potom biti pod ogromnim pritiskom da vrati prvo mesto rekorderu u broju sedmica na čelu teniskog karavana. Španac, za razliku od Đokovića, nije majstor na travi, ni najmanje, u Londonu je dogurao tek do osmine finala, pa se očekuje da (samo) Srbin profitira posle igara na najpoznatijoj svetskoj travi.
Podsećanja radi, poeni od prošle godine se ne brane jer nisu ni deljeni zbog odluke Britanaca da se ne dozvoli takmičenje Rusima i Belorusima, što znači da Nole nema obavezu da brani 2.000.
Berba poena našem šampionu tek sledi u Severnoj Americi, gde nije igrao 2022, pa samim tim mu je prolazak svake runde čist ćar. A tamo može, bože zdravlja, do 4.000 poena – dve na US openu (Alkaras ih brani) i po hiljadu na mastersima u Torontu i Sinsitiju.
Uz 2.000 poena na Vimbldonu, to je 6.000 poena. A onda ni magičnih 400 nedelja na svetskom tronu neće biti tako daleko…